Alaçatı Ot Festivali


Her bir köşesi fotoğraf karesini aratmayan güzellikteki Alaçatı, 2010 yılından beri Çeşme Belediyesi tarafından düzenlenen ot festivaline ev sahipliği yapıyor. Ege mutfağının vazgeçilmez malzemeleri olan yüzlerce taze ot çeşidi, Alaçatı Ot Festivali’nde tanıtılıyor ve ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.

3-4 günlük organizasyonuyla farklı etkinliklere ev sahipliği yapan, eğlencelerin, atölyelerin düzenlendiği ve birbirinden farklı hediyelik eşya ve farklı lezzetlerin sunulduğu bu etkinlik, “festival” kelimesinin hakkını sonuna kadar veriyor.

Alaçatı’nın renkli sokaklarına daha da hareket katan, misafirlerine hem faydalı bilgiler sunan, hem eğlenceli anlar yaşatan hem de onları Türkiye gastronomisinin önde gelen isimleriyle buluşturan Alaçatı Ot Festivali, her yıl binlerce yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırlıyor.

Yüzlerce Ot Çeşidi

Ege mutfağı denince akla ilk olarak taze otlar, sebzeler ve doğal ürünler gelir. Her yönüyle sağlıklı olan Ege mutfağı o kadar zengin ki adına festivaller bile düzenleniyor. Mutfakların baş tacı olan taze ot ve sebzelerin tadıldığı ve yerel lezzetlerin sunulduğu ot festivali de Türkiye’nin dört bir yanından ziyaretçi akınına uğruyor.

Çeşme Belediyesi tarafından düzenlenen Alaçatı Ot Festivali de Ege bölgesinde yetişen yüzlerce ot çeşidinden yapılan birbirinden lezzetli yemekleri keşfetme şansını sunuyor.

İzmir’deki ilk ot festivallerinden biri olan Alaçatı Ot Festivali 2010 yılından beri Çeşme Belediyesi tarafından düzenleniyor. Festival aslında her türlü otun görücüye çıktığı, atölyelerin düzenlendiği, yeme içme tadımlarının yapıldığı, yöresel yemeklerin satıldığı bir şenlik havasında geçiyor.
Her yıl bir otun ana tema olarak belirlendiği ve yemeklerin ağırlıklı olarak bu otla yapıldığı ot festivalinde dağlama, deli kereviz, deve tabanı, ebegümeci, hardal, iğnelik, körmen, radika, şevketi bostan, tilkişan, tirşik otu, turp otu ve yabani rezene, ziyaretçilerin beğenisine sunulan yüzlerce otlardan sadece birkaçı.

Ot yemekleri, ev yapımı salçalar, reçeller, çörekler ve pastaların da sunulduğu organizasyonda Ege mutfağına özgü lezzetler tadılıyor. Aynı zamanda tüketilen yiyecekler ve kullanılan malzemelerle ilgili farklı bilgiler ve tarifler veriliyor. Böylece standları ziyaret edip alışveriş yapan ziyaretçiler beğendikleri lezzetleri kendi evlerinde, öğrendikleri püf noktalarıyla yapabiliyorlar.

Mis gibi kokuların ve parmak ısırtan lezzetlerin hâkim olduğu Alaçatı Ot Festivali, tamamen doğal ve organik ürünleri ön plana çıkararak vegan ve vejetaryen beslenenleri de uğrak noktası olma özelliğini taşıyor. Festival boyunca ziyaretçiler yerel Ege halkı tarafından yapılan zeytinyağlılar, dolmalar, salatalar, hamur işleri ve tatlıları keşfedebiliyorlar.

Etkinlikte aynı zamanda zeytinyağı, meyve, süt ürünleri ve hediyelik eşyalar da farklı stantlarda meraklılarını bekliyor. Geçtiğimiz yıllarda enginar, ebegümeci, arapsaçı, ısırgan gibi otların tema olarak seçildiği festivalin bu yılki teması kuşkonmaz ve sarmaşık oldu.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da tema olarak belirlenen otun faydaları, toplama şekli anlatıldı ve düzenlenen atölyelerde de pişirme teknikleri uygulamalı olarak gösterildi.

Hem Yemek Hem Eğlence

Festival sadece yemekten ibaret değil. İlk olarak 2010 yılında düzenlenmeye başlayan Alaçatı Ot Festivali, yemek yemenin yanı sıra ziyaretçilerine eğlence ve farklı deneyimler sunuyor. Kadınların yöresel giysi ve aksesuarlarıyla düzenledikleri yürüyüş kortejiyle açılış yapan festivalde yarışmalar, konserler ve çeşitli atölyeler de düzenleniyor.

Yine yerel halkın kendi evlerinde yaptıkları katkısız tarhana, salça, reçel gibi doğal ürünler veya el emeği süs ve giyim eşyaları satılıyor. Etkinlik ayrıca ziyaretçilere Çeşme ve çevre illerin de güzelliklerini keşfetme, Ege mutfağının tadını doyasıya çıkarma fırsatı sunuyor.

Sıcacık ve keyifli bir ortamın yaşandığı Alaçatı sokaklarında kurulan farklı stantlarda bergamotlu kurabiye, ıspanaklı pasta, enginarlı pilav, otlu kek, otlu tatlılar ve damla sakızlı kurabiye gibi daha yüzlerce çeşit otantik lezzet misafirlerin beğenisine sunuluyor.

Ot Festivali Gurme Şef

Türkiye’nin ünlü gurmelerinin ve önde gelen mutfak şeflerinin de katıldığı festivalde, katılımcılar ota doyuyor. Ayrıca düzenlenen paneller ve söyleşiler sayesinde faydalı bilgiler elde edebiliyor ve daha önce duymadıkları yemeklerle ilgili püf noktalarını öğrenebiliyorlar.

Festival aynı zamanda tek bir alana değil tüm Alaçatı’ya yayıldığı için ziyaretçiler farklı restoranları, otelleri, kafeleri, sergileri ve galerileri keşfederek gerçek bir kültür turizmi deneyimi yaşıyorlar. “En Fazla Ot Çeşidi Toplama” ve “En Güzel Ot Yemeği” gibi yarışmalarla katılımcılar kıyasıya yarışırken bir yandan da maharetlerini jüriye ve ziyaretçilerin beğenisine sunuyorlar.

Tüm bu etkinlikleriyle muhteşem bir karnaval havası yaşatan festivalde, farklı müzik gruplarının konserleri de düzenleniyor. Dağlarda ve kırlarda düzenlenen yürüyüşlerde doğadaki yabani otları tanıma ve toplama fırsatını da sunan Alaçatı Ot Festivali sayesinde baharı keyifli ve eğlenceli bir şekilde karşılayabilirsiniz.

Kaynak: Skyscanner