Blog


Yel Değirmenleri

İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı bir belde olan Alaçatı, yıl boyu esen rüzgarı ile biliniyor. Yüz elli yıl kadar  alaçatı gibi rüzgarı bol olan yerlerde buğdayı öğütmek için kullanılan yel değirmenleri  günümüzde turizm amaçlı ziyaret ediliyor. Alaçatı’nın ilk girişinde bizleri karşılayan tarihi yel değirmenleri belediyenin  koruması altında restore edilmiş, bir kısmı restoran cafe olarak hizmet veriyor.

Alaçatı Ot Festivali

Her bir köşesi fotoğraf karesini aratmayan güzellikteki Alaçatı, 2010 yılından beri Çeşme Belediyesi tarafından düzenlenen ot festivaline ev sahipliği yapıyor. Ege mutfağının vazgeçilmez malzemeleri olan yüzlerce taze ot çeşidi, Alaçatı Ot Festivali’nde tanıtılıyor ve ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.Plajlar

Alaçatı Halk Plajı
Alaçatı Port’tan Ovacık’a giden yol üzerinde yer alan Alaçatı Halk Plajı, Alaçatı’nın en bilinen ücretsiz halk plajı. Kumsalı çakıl taşlı olan plajın yanı başına kadar araçla girilebiliyor. Herhangi bir tesisin olmadığı plajda az sayıda ağaç gölgeleri nedeniyle tercih ediliyor. Plaja gitmeden önce temel ihtiyaçları almak şart. Yakın çevrede market yok. Denizi soğuk, temiz ve berrak.

Rüzgar Sörfü

Rüzgar sporu denildiğinde ilk akla gelen spor; Sörf oluyor kuşkusuz. Sörf sporu ile ilgilenen herkes bilir ki Alaçatı sahilleri onların vazgeçilmezi. Plajları, sert esen rüzgarları ile ünlü Çeşme’nin Alaçatı beldesi yutriçi ve yurtdışı olmak üzere dünyanın her yerinden turist akınına uğruyor.Gece Hayatı

Gündüz rüzgarlı ve sıcak havası ile akşam serin üşütmeyen geceleri ile yazın en güzel gecelerini yaşayacağınız bir yerdesiniz demektir.