Plajlar


Alaçatı Halk Plajı
Alaçatı Port’tan Ovacık’a giden yol üzerinde yer alan Alaçatı Halk Plajı, Alaçatı’nın en bilinen ücretsiz halk plajı. Kumsalı çakıl taşlı olan plajın yanı başına kadar araçla girilebiliyor. Herhangi bir tesisin olmadığı plajda az sayıda ağaç gölgeleri nedeniyle tercih ediliyor. Plaja gitmeden önce temel ihtiyaçları almak şart. Yakın çevrede market yok. Denizi soğuk, temiz ve berrak.

Piyade Koyu
Alaçatı Port’tan Ovacık’a giden güzergah üzerinde, Çark Plajı’nın bitişiğinde yer alan Piyade Koyu‘nun etrafında beach club işletmeleri var. Geçmişte askeri tatbikatlar için kullanıldığından ismi Piyade Koyu olarak anılan bu koy ücretsiz hizmet veriyor. Ancak son yıllarda faaliyete geçen işletmeler koya geçişi kapattığından aracı yukarıda bırakıp yürümek gerekiyor.
Piyade Koyu’nun denizi temiz ve soğuk. Yeme-içme, tuvalet, duş, soyunma kabini gibi ihtiyaçlar için koyun çevresindeki işletmelerden ücreti karşılığında yararlanılabiliyor.

Çark Plajı
Alaçatı Port’ta yer alan Çark Plajı, sörf okullarının eğitim parkurlarının bulunduğu alanda. Plajın bir bölümü windsurf aktivitesine ayrılmış durumda. Sezon boyunca sörf yapmaya elverişli rüzgarın olduğu plajda güneşin altında rüzgarın da etkisiyle kısa süre içerisinde farkına varmadan kavrulabilirsiniz.
Çark Plajı, ücretsiz halk plajı ve beach clubların yan yana sıralandığı korunaklı bir koyda yer alıyor. Denizi ve plajı orta kalitede. Duş, soyunma kabini, tuvalet ve market gibi ihtiyaçları karşılayabileceğiniz tesisler var.

Deliklikoy
Alaçatı’nın en ünlü plajı Deliklikoy, adını sahilde yer alan delikli kayadan alıyor. Alaçatı Port-Ovacık yolu üzerinde, Alaçatı Halk Plajı’nı geçtikten sonraki koyda konumlanan Deliklikoy’da herhangi bir işletme ya da market yok. Daha çok kampçıların ve günübirlik tatilcilerin tercih ettiği koyun sahili çakıl taşlı.
Soğuk ve tertemiz bir denize sahip olan Deliklikoy’da ağaç ya da gölgelik bir alan yok. Denize girip güneşlenme planınız varsa şemsiye götürmeniz şart. Özel araç dışında bir ulaşım imkanı da yok.

Kleopatra Plajı
Güvercinlik Koyu olarak da bilinen Kleopatra Koyu, Deliklikoy’dan Ovacık yönünde tepenin ardındaki bir sonraki koy. Kleopatra Koyu’na geçiş Özpınar Sitesi içerisindeki yoldan yapılıyor.
Kleopatra Koyu’nun plajı kumluk ve denizi oldukça soğuk ve temiz. Plajda site sakinlerinin kullandığı şemsiye ve şezlonglar var. Bunun dışında herhangi bir işletme ya da market yok. Benim de sık sık gittiğim plaj, Alaçatı çevresindeki en iyi plajlardan biri.

Ilıca Plajı
Çeşme’nin en ünlü plajı olan Ilıca Plajı, Alaçatı’ya 2.5 km uzaklıkta. Altın renkli, ince taneli kumsalı, sığ ve berrak denizi, denizin içerisinde sıcak su kaynaklarıyla en güzel İzmir plajları arasında yer alan Ilıca Plajı, Alaçatı çevresinde de mutlaka uğramanız gereken bir yer. Ücretsiz halk plajı ve ücretli şezlong, şemsiye alanlarının ayrıldığı plaja kendi sandalyeniz ve havlunuzla sorunsuzca giriş yapabilirsiniz. Özellikle hafta sonları çok kalabalık olan plajda deniz öğleye kadar sakin, öğleden sonra ise dalgalı oluyor.

Kaynak: kesfetsek.com

  Beach Clublar:
 • Esnaf On The Beach
 • Fly-Inn Beach
 • Madeo Beach
 • Plage Isolée
 • Boheme Beach
 • KAFEPİ Beach
 • Escape Beach (Beirut Alaçatı)
 • Zio Beach
 • Sole & Mare
 • Fun Beach
 • Tren Aya Yorgi
 • Quente