Rüzgar Sörfü


Rüzgar sporu denildiğinde ilk akla gelen spor; Sörf oluyor kuşkusuz. Sörf sporu ile ilgilenen herkes bilir ki Alaçatı sahilleri onların vazgeçilmezi. Plajları, sert esen rüzgarları ile ünlü Çeşme’nin Alaçatı beldesi yutriçi ve yurtdışı olmak üzere dünyanın her yerinden turist akınına uğruyor.

90’lı yıllarda keşfedilen Alaçatı beldesi son yıllarda sörf eğitimleri ile de oldukça ön planda.Özel Sörf okulları bulunan Alaçatı’ya sadece turist değil, eğitim almak için pek çok spor sever geliyor.Yaklaşık 20 yıldır sörf sporcularının antremanları dersleri ve yarışlarına ev sahipliği yapıyor.

Belli başlı koyları ve plajları ile doğal güzellikleri ile göz kamaştırıyor. Yeşilin ve mavinin en güzel uyum bulduğu sahillere sahip Alaçatı beldesison yılların ege bölgesinin en yoğun turistik yeri olmuştur. Çark, Windsurf ve Yumru koyları ile eşsiz güzelliğe sahip olması yıllar geçtikçe daha fazla kişi akınına uğruyor.

Sörf sporu tutkunlarının en çok sevdiği yerlerden biri olmasının en büyük ve anlamlı nedeni; Alaçatı’nın iklimi ve denizin sörf sporuna yatkın olmasıdır. Ege bölgesindeki şehirlerinden farkını merak ederseniz hemen söyleyelim; diğer şehirlere istinaden esen poyraz ile daha serin bir havaya sahip olur. Bu da yaz sıcağında diğer Ege şehirlerindeki gibi yaz sıcağında kavrulmanıza neden olmaz. Bu da Windsurf sporunun yapılması için en idal hava olur diyebiliriz. Buarada kış aylarında esen lodos rüzagrı ise bu bölgenin soğuk olmasını oldukça engeller.

Belki bu rakama inanamayacaksınız ama; Alaçatı’da yılın 365 günün 330 gününü rüzgarlı olarak geçiren bölge sörf sporu için biçilmez kaftan haline geliyor. Bu yüzden yaz kış hiç bir zaman Alaçatı denizini boş bulamazsınız. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, açılan sörf okulları da bunun bir parçası haline gelmektedir. Yakın illerden gelen öğrenciler hafta sonları kendilerini sörf sporu ile geliştirebilmektedir.
Sörf sporu çeşitli dallardan oluşur; Windsurf ve Kitesurf olarak ikiye ayrılır. Her ikisi de rüzgara karşı yapılması zorunludur. Yalnız aralarındaki fark; biri profesyonelce yapılan bir diğeri ise tamamen turistik bölgelerde gelen ziyaretçilere sörf sporunu tattırmak.

Windsurf profesyonel olarak yapılan spor olarak söyleyebiliriz. Özellikle sörf okularında öğretildiği için yalnızca 2-5 metre kalınlığındaki bir tahta üzerinde, denizin üzerinde rüzgara ve dalgalara karşı yapılan denge sporu denilebilir. Sörf tahtası üzerinde bir yelken, yelken direği ve tutmak için yer alan bir direk vardır.Sörf sporcusu rüzgarın yönüne doğru hareket ederek ve dengesini koruyarak su üzerinde ilerlemeye çalışır. Bu kesinlikle sizi korkutmasın.Sörf sporu herkesin yapabileceği bir spordur. Alaçatı’da yer alan Sörf okulları bu sporu öğrenmek isteyenler için çok başarılı bir yere sahip. İkliminin getirdiği olumlu koşullar ile her gün çalışarak sizi çok kısa bir sürede  yarışlara bile hazırlayabilirler.

Kitesurf hakkında bilgi vermek gerekirse, tamamen turistik eğlence amaçlı, hiç sörf tahtası zerine çıkmayan birinin bile yapabileceği ve deniz eğlencesi olarak göreceği bir tür sörf sporudur. 
Alaçatı’ya gelen turistler denize girip güneşlenmek yerine sörf yarışmaları ve eğlencelerini izlerken taillerinden oldukça keyif alıyorlar. Profesyonel sörf sporcuların yarışlarını izlerken kendileri de orada olmak istediğinde kitesurf işte turistlerin isteklerini yerine getirebiliyor. Denizin sığı olması ve tertemiz olması turistlerin çekinmeden bunu denemelerine kolaylık sağlıyor. Kitesurfü Windsurften ayıran en güçlü özellik ise, yelken yerine bir uçurtma ile rüzgara karşı dengenizi ve yönünüzü sağlayabiliyorsunuz.

Kaynak: alacatistili.com